7 CD box ‘Uz 30. obljetnicu umjetničkog djelovanja’ Ide Gamulin

U prodaji je sedmerostruki CD box set jedne od najznačajnijih hrvatskih pijanistica, Ide Gamulin. “Tri desetljeća umjetničkog djelovanja uvijek je prigoda da se osvrne unatrag i osvijesti puteve i poveznice jednog umjetničkog života. U slučaju Ide Gamulin s tim umjetničkim putem javnost je bila upoznata od njene prve snimke Bachove Partite br. 6 u e-molu snimljene 1985. u studiju CBS-a u Londonu. Upravo tu snimku Jugoton izdaje kao prvu digitalnu snimku na LP-u, čime započinje suradnja, nastavlja se s Croatia Recordsom i traje do današnjih dana. Stoga možemo reći da je potpuno očekivano da kao krunu tridesetogodišnje suradnje Croatia Records objavi box sa sedam CD-ova odabranih djela koja su obilježili Idinu nadasve uspješnu pijanističku karijeru”, zapisala je u uvodu urednica izdanja Sanda Vojković.

Na čak 7 CD-ova nalazi se 88 odabranih izvedbi skladbi velikih svjetskih i hrvatskih skladatelja kao što su Bach, Beethoven, Bellini, Brahms, Josipović, Kuljerić, Pejačević, Prokofiev, Rossini, Scarlatti, Schubert, Stahuljak, Šipuš i Tchaikovsky. “Odabir skladbi na ovim izdanjima otkriva manje poznatu stranu Idina umjetničkog senzibiliteta koja s odmakom od trideset godina gotovo postaje dominantom — potpuno osebujan, intiman, nježan i liričan, mogli bismo reći, ženski i ženstveni lik. Stoga ne iznenađuje što niz započinje Johanom Sebastianom Bachom, skladateljem koji je sinonim početka umjetnosti glazbe, ali i univerzalne širine,… niti što zaokružuje svoj odabir romantičnim Četvrtim koncertom za klavir i orkestar Ludwiga van Beethovena, skladatelja koji je možda u najvećoj mjeri obilježio profesionalnu i pedagošku karijeru Ide Gamulin i za izvedbe kojeg je dobila najlaskavije svjetske kritike. Uz navedene skladatelje za box set su odabrane i izvedbe skladbi velikih romantičara Franza Schuberta, Petra Iljiča Čajkovskog i Johannesa Brahmsa, sa snimkom Sonate u fis–molu koja je 2005. godine bila proglašena najboljom izvedbom u američkom Classical Music Directory. Uz velike romantičare Idinom senzibilitetu osobito su bliski talijanski skladatelji kao što su Domenico Scarlatti, Vicenzo Bellini, Gioacchino Rossini te skladbe hrvatskih skladatelja na prelasku 20. stoljeća, Dora Pejačević i Juraj Stahuljak. Iz tog razdoblja je i Četvrta sonata Sergeja Prokofjeva koju je prvi puta snimila nakon svog londonskog debija 1983. za etiketu EMI –Mava i od tada je prisutna na njenom repertoaru. Svojim pristupom i senzibilitetom često je bila muza i poticaj hrvatskim skladateljima da napišu i posvete joj djela koja je praizvela, a zatim i redovito izvodila u zemlji i svijetu. Tako su joj djela posvetili Boris Papandopulo, Milko Kelemen, Anđelko Klobučar, Igor Kuljerić i drugi, međutim, možda je najplodnija suradnja bila s dvojicom prijatelja i kolega Ivom Josipovićem i Berislavom Šipušom. I s njima je Ida Gamulin zaokružila svoj umjetnički put dug trideset godina, koji joj je donio nesporne uspjehe i priznanja na svjetskom nivou”, zaključila je urednica Vojković.

ida3

Sjajne kritike Idinog djelovanja ne prestaju stizati, pa je tako prošle godine ugledni Piano Journal ishvalio posljednji Idin album riječima: “Ida Gamulin osjeća se slobodno u suvremenom kao i klasičnom repertoaru, što je uvijek nastojala povezati na svojim koncertima. Ona privlači slušatelja dubokim i toplim tonom te iznimnom vještinom i jasnoćom… ovaj CD još je jedan uspjeh u pokušaju da širokoj publici približi suvremenu hrvatsku glazbu”.

Likovno oblikovanje izdanja potpisuju Luka Gusić i Jasenka Bulj, fotografije Mario Krištofić i Branko Hrkač, remastering Goran Martinac, tekstove dr. sc. Zdenka Weber i Sanda Vojković, koja je i urednica izdanja.

Promocija izdanja održana je u četvrtak, 19.1.2017. u dvorani Blagoja Berse na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. O izdanju je na predstavljanju govorila sama umjetnica, Ida Gamulin, muzikologinja dr.sc. Zdenka Weber, urednica Sanda Vojković te Nikolina Mazalin, kreativna direktorica Croatia Recordsa.

ida1

(167)

7 CD box ‘Uz 30. obljetnicu umjetničkog djelovanja’ Ide Gamulin