Među 23 nove skladbe koje su izvedene na trgu ispred šibenske katedrale protekle subote, drugog festivalskog dana Dalmatinske šansone, najveći broj glasova žirija osvojila je “Serenada Kalelargi” klape Contra, dok su Četiri tenora sa skladbom “Brod bez imena” proglašena najboljim prema glasovima publike.
Ona je posebno bila sklona glasovima tenora pa je tako drugim mjestom nagradila metkovskog tenora Branka Medaka i skladbu “Za koga si šila dotu”, a jednak broj njihovih glasova i treću nagradu podijelili su Šibenčani Branimir Bubica i klapa Sebenico te još jedan poznati tenor, Stjepo Markos Gleđ. Žiri su osvojili još Elis Lovrić i klapa Brnistra te šibensko-zagrebačka grupa Bang Bang s pjesmom “Pismo”.
Najnagrađivaniji autor i izvođač šibenske Šansone, Neno Belan, osvojio je svoju 28. nagradu, ovoga puta za najbolje kantautorsko djelo “Lito umire”, dok je najboljom debitanticom proglašena Božidarka Matija Čerina koja se predstavila skladbom “Odolijevam”. Najbolju inerpretaciju pružio je zadarski tenor Duje Stanišić. Mia Negovetić sa suradnicima oduševila je aranžmanom skladbe “Vrijeme je”, a šansonjer za najizvođeniju pjesmu prošlogodišnje šansone otišla je u ruke Nikoline Tomljanović. Ovogodišnje, 22. izdanje Dalmatinske šansone privuklo je veliki broj izvođača i autora koji su na šibenskoj pozornici našli prvi puta. Među njima našle su se i Singrlice koje su svojom skladbom otvorile drugu festivalsku večer.
Večer talijanske kancone, održana dan ranije, bila je sjajna uvertira za sve ono što se događalo glavne večeri. Izvedeni su neki od najpopularnijih talijanskih pop hitova u posljednjih šezdesetak godina, a posebno je oduševljenje izazvao Đani Maršan otpjevavši svoju pjesmu “Adio”. U večeri posvećenom jednom od najvećih kantautora ovih prostora Arsenu Dediću, Tina Vukov izvela je pjesmu “Vedrai Che Poi” (“Vraćam se”), koju je Arsen 1969. godine u alternaciji s Ginom Paolijem izveo na Splitskom festivalu. Velikanu hrvatske šansone pjesmom je počast iskazao i Branimir Bubica, dok je prvu festivalsku večer zatvorila grupa Forum sa svojom posvetom još jednom velikanu hrvatske glazbe Đeli Jusiću.
Uz glazbene večeri, na Dalmatinskoj šansoni, održan je popratni program u sklopu kojeg je upriličeno predstavljanje knjige “Tvornica glazbe 2” autora Siniše Škarice. Predstavljena su i nova CD izdanja Croatia Recordsa, među kojima su raritetne snimke Arsena Dedića, festivalski CD Dalmatinske šansone, te “Mišo Kovač: rane godine (1964. – 1969.)” koje je prvi put predstavljeno javnosti.
“Mišo Kovač nije pripadao tradicionalnoj zabavno-glazbenoj muškoj eliti s prijelomnice pedesetih i šezdesetih koja se lapidarno može prekriti pjevačkim trolistom: Ivo Robić – Ivica Šerfezi – Vice Vukov. On gotovo ništa nije imao s pojavom „električara“ koja se od 1961. do 1965. širila poput požara, a s istovremenim rađanjem tzv. „zagrebačke škole šansone“ još manje. Čak ni u rodnom Šibeniku, gradu bogate tradicije zborskog i klapskog pjevanja, nije se oglasio u „Kolu“ ili s prethodnicima „Šibenika“, „Jadrije“ ili „Bonace“. Kovač nikad nije bio dijelom bilo kakvog, formalnog ili neformalnog, umjetničkog kruga. Oduvijek je bio poput vuka. Usamljen i nepovjerljiv. Jak i ranjiv. Istovremeno. Danas, gledajući 35 (i više) godina unatrag, čini se usamljenijim i ranjivijim no ikad. Ipak, 35 godina poslije, on je još uvijek Mišo Kovač – najtiražniji pjevač hrvatske diskografije.”, piše u knjižici izdanja na kojem se nalazi i album “Ostala si uvijek ista” iz 1985. godine. Osim ovog u prodaji je i dvostruki CD “Arsen Dedić: rane godine – kronologija (1962. – 1964.)”, a sva izdanja predstavljena u Šibeniku možete potražiti u prodavaonicama i webshopu Croatia Recordsa.
Na službenoj konferenciji Dalmatinske šansone i predstavljanju novih izdanja Croatia Recordsa prisutni su bili Branko Viljac, direktor festivala, Dušan Šarac, umjetnički direktor festivala, zatim Želimir Babogredac, direktor Croatia Recordsa, Siniša Škarica koji je radio na spomenutim izdanjima Arsena Dedića i Miše Kovača te glazbeni kritičar Zlatko Gall koji je osim predstavljanja svoje knjige “Splitska dica” i CD izdanja koje prati knjigu, otkrio kako trenutno piše knjigu o Arsenu Dediću koja bi trebala sljedeće godine ugledati svjetlo dana.
(58)