Croatia Records, nekadašnji Jugoton, danas slavi sedamdeset i pet godina svog rada i postojanja!
Najveća diskografska kuća na ovim prostorima osnovana je pod imenom Jugoton, 10. srpnja 1947. godine u Zagrebu. Prvu ploču objavila je iste godine, singlicu pod kataloškim brojem J-1001, na kojoj se nalaze dvije dalmatinske skladbe “Ti tvoji zubići” i “Jedan mali brodić” u izvedbi Zagreb Male Quinteta. Puni naziv firme bio je “Tvornica gramofonskih ploča i pribora, te galanterije iz plastičnih masa”, a tvornica je osim ploča proizvodila galanteriju i kozmetičku ambalažu. Već u prvoj godini proizvela je 33.000 gramofonskih ploča. U proizvodnju gramofonskih ploča od vinila (25-centimetarski LP) krenula je 1956. godine., a iste je godine objavila i prvu solističku ploču zabavne glazbe, “Pjeva vam Ivo Robić”, legendarnog Ive Robića.
Godine 1957. započela je s objavom singlica (45 okretaja u minuti) i EP-a (33 okretaja i više mjesta na ploči za duže skladbe). Samo tri godine kasnije proizvela je preko 1.400.000 ploča, a usporedo s prodajom ploča rasla je i potražnja za gramofonima zbog čega je zagrebački RIZ (Radio Industrija Zagreb) proizvodio 100.000 gramofona. Sve veća potražnja dovela je i do rasta firme, čije vodstvo je odlučilo postaviti kamen temeljac u zagrebačkoj Dubravi za novi Jugotonov pogon. Tvornica gramofonskih ploča započela je s radom 23. listopada 1963. godine. Prostirala se na 35.000 kvadratnih metara površine, od čega je na 8000 kvadratnih metara izgrađeno osam objekata. Tvornica je u to vrijeme proizvodila preko 16 milijuna ploča godišnje, usvojila izradu ploča u stereo tehnici, a postavljeni su i temelji za daljnje proširenje asortimana.
Jugotonova tvornica gramofonskih ploča u mnogočemu je pomogla rastu glazbe na ovim prostorima. Tamo su se proizvodili danas kultni albumi Bijelog dugmeta, Azre, Idola, Haustora, Električnog orgazma, Ive Robića, Arsena Dedića, Miše Kovača i mnogih drugih velikih imena. Pohvaliti se može i prvim licencnim ugovorima s diskografskim kućama “RCA”, njemačkom tvrtkom “Polydor” i britanskom “Decca” te svjetskim izdanjima poput vinila Elvisa Presleya, The Beatlesa, The Rolling Stonesa, te kasnije Madonne, U2, David Bowiea, Eurythmicsa, Kraftwerka, Queena, Deep Purplea, Pink Floyda, Iron Maidena i mnogih drugih. Prvi domaći rock album na vinilu “Naši dani” zagrebačkog sastava Grupa 220 objavila je u studenom 1968.godine. U sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog stoljeća bila je na vrhuncu. Vinile se proizvodilo u milijunskim nakladama. Najprodavaniji solista bio je Mišo Kovač, a najprodavaniji sastav bili su Novi fosili. Danas to razdoblje nazivamo zlatnim dobom diskografije.
Nakon demokratskih promjena, 1991. godine ime Jugoton je promijenjeno u Croatia Records. Održati tempo koji su postavili njeni prethodnici nije bio nimalo lagan zadatak. Uspješno je zadržala širinu kompletnog kataloga, od dječjih izdanja, preko popa i rocka do klasike. Danas na godinu objavi 200 albuma i kompilacija. U pravo vrijeme, u ljeto 1996. krenula je u digitalizaciju. Svoju bogatu arhivu s preko 90.000 fonograma čuva na novim medijima za budućnost.
Pobrinula se da se spotovi svih izvođača vide na prvoj glazbenoj nacionalnoj televiziji CMC koju je pokrenuta 2005. godine, a pokrenuti su i glazbeni kanali “Jugoton TV” kao i “Klape i tambure”. Već 14 godina uspješno organizira CMC festival u Vodicama i šestu godinu za redom dovodi glazbu u Slavonski Brod na CMC 200 Slavonija fest. Također, njeguje rad svojih music shopova u Zagrebu, Rijeci i Splitu te Jugoton – Croatia Records u Beogradu. Prva je to tvrtka koja je dobila poseban Porin za doprinos hrvatskoj diskografskoj industriji 2007. godine za svoj šezdeseti rođendan.
Obilježila je 40 godina novog vala reizdanjima kultnih albuma na vinilima te u zadnje vrijeme povećava proizvodnju upravo onih vinila koji su obilježili njenu povijest, a novim remasteriranim snimkama i bogato pisanim i ilustriranim knjižicama s mp3 verzijama pjesama približava ih novim generacijama. S obzirom na ime koja tvrtka nosi, njena je misija brinuti o svim žanrovima glazbe, brinuti o glazbenoj baštini i učiniti mnoga velika glazbena djela nezaboravnim.
Smatrana je simbolom diskografske djelatnosti, tvrtkom koja je izrasla u društveno – kulturnu ikonu. Kako kažu, velik možeš narasti samo ako postoje ljudi s vizijom na vodećoj poziciji, ako imaš tim koji radi s ljubavlju i glazbenike koji stvaraju glazbu i hitove s kojima živimo svaki dan.
Velikih 75 Croatie Recordsa rođendan je svih njenih djelatnika, ovih danas, ali i onih prije njih, svih njenih izvođača i grupa i slavi ga sa svima vama koji je vjerno prate i slušaju.
(25)