Šest godina bez velikana jazza Boška Petrovića

Boško Petrović, velikan hrvatskog jazza poznatiji jednostavno kao B.P., napustio nas je prije šest godina, 10. siječnja 2011. godine.

Rođen je u Bjelovaru 18. veljače 1935. godine. Već sa šest godina počeo je svirati violinu da bi s navršenih petnaest godina prešao na harmoniku i bubnjeve. Sa četrnaest godina, slušajući radio stanicu American Forces Network, zaljubio se u jazz kojem je ostao vjeran do kraja života. Prve snimke za Radio Zagreb, napravio je 1954. godine svirajući harmoniku u kvartetu Radana Bosnara. Svoj prvi blues na vibrafonu odsvirao je u bivšem podrumu Radio Zagreba zajedno s pijanistom Mihailom Pubom Schwarzom i Perom Spasovom. Sva trojica bili su obožavatelji jazz sastava ‘Modern Jazz Quartet’, a Boško je kasnije postao i veliki prijatelj s članovima sastava. Druženje s Johnom Lewisom, vođom ‘Modern Jazz Quarteta’, imalo je veliki utjecaj na Petrovićevo uvjerenje da se jazz glazba može prilagoditi etno stilovima i podnebljima u kojima nastaje. Nakon što se opredijelio za instrument vibrafon, 1959. godine Boško je osnovao jazz kvartet – ‘Zagreb Jazz Quartet’ u sastavu Miljenko Prohaska, Krešimir Remeta, Davor Kajfeš i Silvije Glojnarić. Tijekom svog osmogodišnjeg djelovanja, ‘Zagreb Jazz Quartet’ održao je mnogobrojne koncerte u zemlji i po Europi (Austrija, Italija, Švicarska, Nizozemska, Belgija, Čehoslovačka, Njemačka, Francuska i SSSR).

Boško Petrović je 1970. godine osnovao sastav ‘BP Convention’
, kojeg su činili vodeći glazbenici zagrebačke rock scene; Vedran Božić, Ratko Divjak, Mario Mavrin i Brane Živković, a kasnije su se mijenjali instrumentalisti raznih generacija poput Saliha Sadikovića, Krešimira Remete i Damira Dičića. Boško je istovremeno vodio i ‘BP Convention Big Band’, a od 1985. do 1988. g. je svirao u duetu s Nevenom Frangešom.

1. travnja 1988. godine, u podrumu Tesline ulici br. 7, Boško Petrović otvara B.P. Club, u kojemu su od otvaranja pa do danas nastupili brojni domaći i svjetski jazz glazbenici. Kao gost prve večeri, klub je otvorio veliki jazz gitarist Joe Pass. U sklopu kluba Boško je osnovao i izdavačku kuću ‘Jazzete Records’ za koju su snimali brojni glazbenici. Prva produkcija bila je BP Club All Stars 90, koja je objavljena 1991. godine, a sadrži neke od najboljih snimki koje su izvedene u klubu. Od otvaranja kluba pa do danas u klubu su gostovali gotovo svi vrhunski domaći glazbenici i mnogi strani popularni glazbenici, među kojima se nalaze Petrovićev mentor John Lewis i pijanist i skladatelj David Gazarov.

Tijekom svoje glazbene karijere Boško Petrović primio je brojne nagrade i priznanja među kojima je i Porin za životno djelo 2003. godine, a također je bio i nositelj državnog odličja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića.

Posljednje diskografsko izdanje ove legende jazz glazbe je četverostruka kolekcija B.P. Collection, objavljena u travnju 2010. g. u izdanju Croatia Recordsa, kojom je Boško obilježio nekoliko obljetnica; proslavu svog 75. rođendana, 50 godina od osnutka Zagrebačkog jazz quarteta te 20 godina B.P. kluba.

Boško Petrović je bio i ostat će naš najznačajniji jazz skladatelj te najznačajnija ličnost hrvatske jazz scene. Njegove brojne skladbe, ali i diskografska izdanja ostat će zapamćene kao trajne vrijednosti hrvatskog glazbenog stvaralaštva.

Boško Petrović bio je iznimna osoba i glazbenik, čovjek koji je do zadnjeg trena živio s glazbom i za glazbu.

https://youtu.be/5R2HWVg0eVg?list=PL8F8F82FE1A0C8561

(1798)

Šest godina bez velikana jazza Boška Petrovića