Oliver Dragojević, velikan hrvatske glazbe, napustio nas je prije tri godine, 29. srpnja 2018., u 71. godini života.
Kroz više od 50 godina veličanstvene karijere svojim pjesmama oduševljavao je brojnu publiku i obožavatelje. Jedinstvenim glasom osvojio je svijet, a njegova ostavština u obliku pjesama zauvijek će ostati upisana u povijest hrvatske glazbe i kulture.
1964. godine Oliver počinje svirati u grupi Batali, no svoj put započeo je sa svega pet godina kada se susreo s usnom harmonikom, svojim prvim instrumentom, da bi kasnije usvojio klavir, klarinet i gitaru. 1967. godine na pozornicu Splitskog festivala stao je s pjesmom „Picaferaj“ koja bilježi njegovu prvu suradnju sa Zdenkom Runjićem , a rezultirala je klasicima kao što su „Skalinada“, „Vjeruj u ljubav“, „Oprosti mi, pape“ i „Molitva za Magdalenu“. U hrvatskoj glazbenoj povijesti ostat će zlatnim slovima upisana 1975. godina kad je Oliver prvi put izveo Runjićevu pjesmu „Galeb i ja“ na Splitskom festivalu.
Dvojica autora koji su zasigurno obilježili Oliverovu karijeru bili su Jakša Fiamengo i Momčilo Popadić. „Piva klapa ispo’ volta“, „Nadalina“, Ništa nova“ i „Ostavljam te samu“ u potpisu Jakše Fiamenga, te „Oprosti mi, pape“ kao i „Lišina“, „Svoju zvizdu slidin“ i „Ča je život vengo fantažija“ u potpisu Momčila Popadića zauvijek će biti zapamćene po Oliverovoj specifičnoj interpretaciji.
Najprestižnije diskografske i festivalske nagrade, zatim nastupi u njujorškom Carnegie Hallu, londonskom Royal Albert Hallu, pariškoj Olympiji te Opera Huseu u Sydneyju, kojima se mogu pohvaliti rijetki glazbenici, najbolje govore o Oliverovoj veličini. Dobitnik je glazbene nagrade Porin na prvoj dodjeli 1994. godine, koja je velikim dijelom prošla u znaku Gibonnijeve skladbe Cesarica, hitom koji je dva desetljeća kasnije proglašen najuspješnijom hrvatskom pjesmom svih vremena.
Gibonni, Kemal Monteno, Zorica Kondža, Vladimir Kočiš Zec, Vanna, Elvis Stanić, Jasna Zlokić, i Željko Bebek samo su neki od brojnih glazbenika s kojima je Oliver surađivao. Kao istinska glazbena zvijezda, rado je prihvaćao suradnje s afirmiranim, ali i mladim izvođačima.
Okrenuo se i novim autorima, pa su mu tako pjesme pisali Marijan Ban, Tomislav Mrduljaš, Hari Rončević, Lea Dekleva, Jure May Stanić i drugi istaknuti autori.
U ožujku 2018. godine Oliver je dobio nagradu za životno djelo koju su u njegovo ime primili Gibonni, Petar Grašo i Siniša Škarica, a Oliver se tada posljednji put javnosti obratio video porukom. Nakon brojnih nagrada publike i struke, 23 studijska izdanja i brojnih kompilacija, jedan od najuspješnijih hrvatskih glazbenika, 31. srpnja 2018. posljednji je put uz pratnju desetaka tisuća ljudi isplovio iz rodnog Splita u voljenu Vela Luku gdje je i sahranjen.
(459)