Gundulićeva ulica, novi dom Music Shopa Croatia Recordsa, oduvijek je bila glazbena ulica

Preseljenje kultne prodavaonice ploča Jugoton / Croatia Records iz Bogovićeve ulice u Gundulićevu 3 očito je bilo sudbinski predodređeno, jer nakon što smo dobili izvadak iz Jutarnjeg lista objavljenog 28. studenog 1928. godine, saznajemo da je Gundulićeva ulica oduvijek bila ulica u kojoj su se prodavali gramofoni i gramofonske ploče.

Kako je navedeno u članku, u kući broj 5 bila je tvrtka Beyer.

To je oficijelna prodaja najbolje gramofonske marke His Master Voice. Valja priznati da tuj vlada potpuni sklad: otmjena marka, otmjene prostorije, gdje je sve lako praktički organizovano, da si svatko može nabaviti najbolji gramofonski aparat i glasovite ploče. Uvedeni sistem na otplatu, pruža kupcu velike olakšice, stoji nadalje u članku.  

Na kućnom broju 8 bila je firma S. AD. Engl. zastupnici mnogih svjetski poznatih brandova, a prodavali su gramofone i ploče marke Columbia. Kako u svakom članku piše da se gramofoni i ploče mogu kupiti uz dugoročnu otplatu, lako je pretpostaviti da su vinili u to doba bili poprilično skup i luksuzan proizvod. Kao i danas važna je bila i činjenica što je upravo u istoj ulici i zgrada Hrvatskog glazbenog zavoda koja se u Gundulićevu preselila 1876. godine, a otvorena je svečanim koncertom 4. prosinca iste godine. Zanimljvio je da je tada bila na kućnom broju 1000.

(108)

Gundulićeva ulica, novi dom Music Shopa Croatia Recordsa, oduvijek je bila glazbena ulica